SkyLine – Internetová platforma pro sdílení letových dat

Categories: Pro členy

Ti z Vás, kteří pravidelně sledují dění na poli „Open Source“ projektů v oblasti plachtění nebudou šokováni. Nicméně větší část z Vás plachtařů možná stále neví a netuší, jaký technologický posun v této oblasti nastal. Tento článek je určen právě Vám. Uživatelům kteří nedohlédnou dále než na web CPSky.
Vítejte tedy na SkyLines.aero – Internetovém portálu pro sdílení letových dat.

Welcome_SkyLine

Se zájmem jsem si v březnu roku 2013 přečetl článek Martina Friče o projektu ProSoar který umožňuje plachtařům velice pohodlné plánování letových tratí i s finálním datovým výstupem (*.cup – použitelný např. pro colibri II; SeeYou Mobile / *.tsk – XCSoar). Již přes dva roky ho bez problémů používám a doporučuji ho opravdu každému. A kdo by se nadál, po dvou letech jdeme ještě dále.

Jedinou správnou cestou jak sílu dobrých projektů znásobit je jejich slučování a různé fůze. A právě o tom je internetová platforma SkyLines.aero. Vyčteno ze statistik. V roce 1993 při vzniku tohoto projektu byl příspěvek letů a počtu pilotů triskní. Využití internetu běžným českým či německým plachtařem bylo stále v plenkách. Jednalo se tedy o pouhé čtyři piloty se čtyřmi výkony. Minulý rok je to však již jiná káva jak nám ukazuje statistika na tomto odkaze. Přihlášených 1322 pilotů v roce 2014 posouvá tento projekt na výsluní!
A proč tomu tak je? No to je zřejmé! Vše na jednom místě! Propojení těch nejkvalitnějších Open Source projektů! Takže pro ty méně chápavé.. Vše je ZDARMA! Projděme si to tedy spolu.

 • Letová databáze – Dnes již běžný upload *.igc souboru z letového záznamníku není nic nového. Nicméně pro následnou analýzu letu je to samozřejmě potřebné i v tomto projektu. IGC files je možné nahrát i hromadně v *.zip archivu. Doplníte následně metadata k letu. Jméno pilota, klub a informace o kluzáku. Zkrátka zde je to obdobné jako na webu CPSka.cz
 • Analýza letu – Analýza si nezadá kvalitou splaceným specializovaným sw fi. Naviter – SeeYou. Samozřejmostí je i zobrazení letu ve 3D.
 • Plánování tratě letu – Již v této chvíli je jisté že v brzké době dojde k propojení SkyLines s úspěšným projektem pro plánování o kterém jsem již hovořil – ProSoar. Máme se tedy na co těšit.
 • Sociální sítě – Chcete se pochlubit se svým výkonem? Chcete široké veřejnosti či kamarádům sdělit cokoliv o Vašem letu? Není problém. Integrace s Twiterem, Facebookem a Google+ je samozřejmostí a funguje na jediné kliknutí.
 • Otevřenost dat – Letová databáze SkyLines je tvořena z dat pod licencí ODBY (Data Commons Attribution Licence). Jsou tedy volně dostupná a je možné je upravovat či sdílet. SkyLines čerpá otočné body, airspace aj. data přímo z projektu WELT2000.
 • Soutěže – Zprostředkování kvalitního zobrazení letů závodníků pro diváky kteří se na letišti zdržují přestává být problém. Využijme toho! Zapotřebí je jen splnit poslední bod.
 • Live Tracking – Naprostá perla v celém systému, kterou využívají zvláště němečtí kolegové. Jednoduchý protokol který je zasílán z tvého mobilního telefonu přes datové služby spotřebuje na 10ti hodinovém letu s nastaveným 5ti vteřinovým intervalem pouhých 340KB dat!!! Nikdy nebylo nic jednoduššího. Chceš aby kamarádi z letiště či tvá manželka viděla jak letíš? Tak jdeme na to. Co je zapotřebí?
 1. Registrace na SkyLines a následné získání registračního Live Tracking klíče.
 2. Nastav Tracking na Skylines (Zpoždění, Startovní znak kluzáku)
 3. Klient v mobilním telefonu. Doporučuji instalaci letového sw XCSoar který již klienta pro Live Tracking obsahuje.
 4. Zapni ne telefonu GPS a GPRS a leť! – Tvoje poloha se zorazí na SkyLines pod záložkou Live

Tak na co ještě sakra čekáš? Už jsi registrován? A pozor! Při registraci nezakládejte nový klub! Jelikož klub AK Raná je již založen 🙂

Závěrem přeji hodně nahraných letů pro piloty AK Raná na skvělém SkyLines.aero.

Author: Rosťa Frič

Rodina a létání ... To dává životu smysl.