Zápisník letů – LK8000

Categories: Aktuality,Pro členy

Protože manuál LK8000 dnes, po doplnění na verzi 4 čítá více jak 330 stran , jsou některé vlastnosti uvedené na stránkách vývojářů zdůrazněny v rubrice Výuka LK8000. Dovolil jsem si tedy některé z bodů přeložit. (a vyměnit obrázky s českým menu CZ). Toto je téma číslo 1.

Zápisník letů v LK8000.

LK8000 vždy automaticky ukládá statistiku letu, kromě situace kdy je záznam zakázán (stejně jako u loggerů). Pokaždé když je detekováno přistání (pomocí GPS rychlosti < 50 po určitou dobu), jsou automaticky vytvořeny (nebo doplněny) tři soubory v adresářové struktuře aplikace. Ačkoliv se soubory jmenují stejně, nemají shodný obsah!! Vzniknou v systémovém adresáři _Logger pod názvy:

  • LOGBOOK.LST , výpis všech letů který je možno prohlédnout také přímo z LK8000  (okdud, kam, kdo, kdy) 
  • LOGBOOK.TXT , detailní výpis každého letu (okdud, kam, kdo, kdy, paramtery letu, výšky a vzdálenosti, body letu)
  • LOGBOOK.CSV , Přehledný detailní výpis ve formátu pro PC tabulkový.editor. (Excel, LibreTAb, WINTaB)

K zápisníku se dostanete z MENU aplikace položce INFO a obrazovce 2/2, vedle NOTEPAD (Zápisník)

LK1

Po stisku položky Zápisník uvidíte toto:

LK2

Seznam zápisníků (LOGBOOK.LIST)


Zde pilot získá přehled o všech letech, podobně jako v dospělých přístrojích (LX8000 atp.) Na stránce se zobrazuje několik letů ve zkráceném formátu řazených tak jak šly chronologicky za sebou. Takto pilot vidí informace stejně jako v tištěné knize letů.

LK4

Získáme zde datum záznamu, Imatrikulaci letounu, jméno pilota. Čas startu a přistání, oba v místním a UTC formátu. Lokaci startu a lokaci přistání z přehledu vašich otočných bodů. LK8000 vychází ze seznamů letišť které máte v přehledu a jestliže lokalita kde jste přistáli je velmi blízko bodu existuje  ve vašich seznamech pak je použita jako cíl.

Seznam letů lze vymazat pomocí talčítka RESET Zápisníku v NAV 2/2 menu. (vyžaduje potvrzení)

Detaily Zápisníku (LOGBOOK.TXT)


Tento záznam vypovídá o letu mnohem více a detailněji něž předdchozí. Každý let je na samostatné stránce, stránky jsou řazeny chronologicky. Poslední let je zařazen jako poslední na stránce, přechod mezi jednotlivými lety je prováděn pomocí šipek vlevo.

LK5

 Zápisník (LOGBOOK.CSV)


 Speciálně připravený soubor zápisníku ve formátu CSV, který není problém importovat do jakéhokoliv tabulkového procesoru. Jestliže je prohlížen standardně pak se jeví takto:

LK8

Jestliže je ale naimportován do například EXCELu, umožní perfektně jednotlivé součty, analýzy dat a jakékoliv sumace, analýzy časů atd.

LK9

Tento soubor je trvalý- existuje vždy, může být vyjmut nebo smazán, popř změněn externím programem. Není resetován jestliže je použito tlačítko RESET Zápisníku.

Author: Martin Frič

One Response to "Zápisník letů – LK8000"

  1. Rosťa Frič Posted on 03/05/2013 at 21.58

    Tak tohle je opravdu zajímavá fičura. Díky za návod.