<>

Ranský pohár 2022

14. ročník této plachtařské soutěže se u nás uskuteční 22.7. až 30.7.2023 Web RP2023

Závody historických kluzáků 2023

Aeroklub Raná pořádá od 20. – 27. 5. 2023

závody pro historické kluzáky. Web  Šohajů najdete zde.

Aeroklub Raná

Místo počátků plachtění v Čechách.

O plachtění

Vzpomínky na Ranou

Překrásná kniha vzpomínek na Ranou. V myšlenkách Jana „Cáji“ Zeiberta.

Upomínkové předměty

Plachtařský výcvik

Přijď mezi nás i Ty!

Výcvik

SG-38

A další historické větroně najdete v hangárech a dílně Jiřího Leníka. Proslýchá se, že další letadlo z jeho dílny, Šedý Vlk již brzy poletí.

Historická letka

O plachtění…

Výkonné bezmotorové létání je nádherný sport při kterém pilot překonává vzdálenost využítím různých meteorologických dějů. Kluzák pak při klouzání využívá své kinetické energie a za stálého mírného klesání překonává vzdálenost. K opětnému získání výšky využívá především termických proudů (jde o masy vzduchu, jež se u země prohřejí vlivem slunečního záření a následně začnou stoupat vzhůru). V našich podmínkách se lze tímto způsobem obvykle dostat do výšek okolo 2000 m nad zemí.

Zejména na podzim pak využíváme větru, respektive jeho pohybu přes orografické překážky. Vlivem proudění větru přes překážku vzniká tzv. svahové nebo vlnové proudění. Při svahovém létání létáme podél svahu ve výškách cca do 500 m a využíváme pohybu vzduchové hmoty směrem vzhůru k překonávání vzdálenosti.

Naopak při vlnovém létání využíváme stoupání, které vzniká za svahem na tzv.rotoru a dále laminární vzestupné pohyby vzduchu nad rotorem, ve kterých lze dosáhnout výšek až 8000 m nad zemí.

Výkonné plachtění (soutěžní lety) jsou obvykle lety při nichž má pilot za úkol co nejrychleji proletět organizátorem zadanou trať. V našich podmínkách jde o lety o délce 150-500 km, v zahraničí, zejména na jižní polokouli nejsou výjimečné ani lety o délce 750 a více kilometrů.

V tabulce světových rekordů lze pak objevit pro laika opravdu neuvěřitelé údaje. Například nejdelší uletěná vzdálenost je 3009 km. Nejvyšší rychlosti na tratích různých tvarů a délek se pohybují mezi 140 – 310 km/h. Absolutní dosažená výška je pak 15460 m nad mořem. Jedním z mnoha držitelů světových rekordů je i známý američan Steve Fosset.

Rádi vás do tajů našeho hobby zasvětíme víc….

Galerie