Svahové létání na Rané 27.-29.9. 2019

Categories: Aktuality

27. – 29. září 2019 Aeroklub Raná pořádá jako každý rok svahové soustředění nejen pro své členy, ale účastnit se můžou i piloti  jiných aeroklubů na svých strojích. V případě příznivých podmínek  tzn. silném větru a správném směru větru, budete moci vidět létat nad kopcem Raná širokou škálu kluzáků z let třicátých až po současné nejmodernější stroje.

V případě Vašeho zájmu a informací ohledně ubytování a uložení kluzáku u nás v hangáru, nás neváhejte kontaktovat na info@aeroklubrana.cz

Místní televize DAKR se v roce 2014 se přijela také podívat na tuto akci a vy se můžete podívat na krátkou reportáž:

Co vlastně znamená a jak funguje létání na svahu?

Létání na svahu je nejstarší možnost získávání výšky využívaná v plachtění od samých začátků. Proudící vzduch naráží na stoupající svah a je mechanicky přinucen podél tohoto svahu stoupat. Nejsilnější stoupání je v blízkosti svahu, s výškou slábne a zasahuje do výše asi 300 m nad zem. Svahového proudění se využívá při letech v hornatém terénu, v případě dostatečně dlouhého svahu je možné dosáhnout letů na značnou vzdálenost, například první let na vzdálenost přesahující 1000 mil byl uskutečněn podél jihovýchodních svahů Alleghenských hor. Na kopci Raná se zdaleka nedají létat takové vzdálenosti vzhledem k délce svahu, ale při silném větru lze dosahovat výšek až 400 m nad svahem.

Svahové proudění na Rané nevyužívají jen piloti kluzáků, ale také piloti závěsných padáků, rogalisté a také modeláři.

dsc_3320
dscf0322
DSC_0135
Author: admin Moršák